Zdravie

ZELENÝ ČAJ – NÁPOJ, KTORÝ STOJÍ ZA POZORNOSŤ

Nápoj mladosti a večnej vitality. Elixír mladosti. Pravý čaj. Zelený čaj pozná ľudstvo už viac ako 5 000 rokov a za tento dlhý čas si vyslúžil množstvo zaujímavých a vzletných titulov. Pravdou však je, že ktorý nápoj by si ich zaslúžil viac ako zelený čaj, ktorý obsahuje kokteil plný biologicky aktívnych látok. Náš organizmus nielen účinne chráni pred oxidačným stresom, ale ho i posilňuje. V poslednom čase popularita zeleného čaju rastie a vďaka vysokému obsahu povzbudzujúcich látok sa stáva nápojom populárnejším ako káva.

Zelený čaj patrí medzi najobľúbenejšie ázijské nápoje a dnes sa pestuje na mnohých plantážach v Číne. Listy čajovníku čínskeho (Camellia sinensis) sa pestujú na plantážach v rôznych nadmorských výškach. Vzhľadom na to, že táto rastlina je mimoriadne závislá na vlhkosti, dlhotrvajúce sucho by malo neblahý vplyv na produkciu zeleného čaju. A tak prišlo riešenie v podobe genetickej manipulácie a dnes rastie na plantážach množstvo hybridov, ktoré si dokážu poradiť i so zmenenými podmienkami.

Prečo je zelený čaj tak vyhľadávaný? Zelený čaj obsahuje množstvo zaujímavých látok. V prvom rade tu objavíme katechíny, kofeín a theanin (aminokyselina). Okrem toho sa tu však nachádza i celá rada vitamínov (spomenieme predovšetkým vitamíny skupiny B a vitamíny C, E, P) a minerálnych látok (vápnik, zinok, mangán, meď,…). Zelený čaj je však mimoriadne bohatý i na ďalšie aktívne látky, ktoré sa vyznačujú antioxidačnými vlastnosťami. Vďaka nim sa považuje zelený čaj spolu s ostatnými čajmi za ideálneho kandidáta na ochranu pred civilizačnými ochoreniami.

Vo všeobecnosti sú sypané čaje vyhľadávané pre svoje povzbudzujúce účinky. Zelený čaj nie je výnimkou. Vzhľadom na veľký počet odrôd a hybridov neexistuje všeobecné pravidlo, ako dlho je potrebné čaj lúhovať. Závisí to na konkrétnej odrode, ktorú máte k dispozícii. Zelený čaj Vám môže pomôcť s pomalým metabolizmom a má skvelé účinky na povzbudenie organizmu. Aby ste však získali všetky pozitívne vplyvy, odporúčame Vám investovať do kvalitných sypaných čajov, ktoré si zachovali šetrné spracovanie a sú vyrobené z kvalitných čajových lístkov.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...