Kto z nás za posledných pár dní aspoň raz nepovedal slovo stres? Priznávam sa bez mučenia, ja určite mnohokrát … Stres je už asi naším denným chlebom, a nie že by sme ho chceli. Tak nejako sa postupom času pridal ako túlavý pes a rozhodol sa zabývať.
Snažíme sa pred ním utekať, ale ako sa hovorí, pred čím utekáme, to nás naháňa a začarovaný kruh silnie …
Ale od tohto slova k jeho podstate. Mnoho z nás si len ťažko predstaví, čo sa v strese v našom osobnom mikrosvete odohráva. Zoberme si modelovú situáciu, ktorú vo svojom pojednaní uvádza Josef Šverma – môžeme sa ocitnúť v situácii, keď sme napríklad nútení viesť pracovné prezentáciu pred veľkým počtom kolegov, a to ešte na tému, ktoré nám nie je blízke. V tejto chvíli zrejme bojujeme o vlastné dôstojnosť, o pracovné, a teda aj sociálne postavenie. V tejto chvíli naša telesná schránka hraničnom spôsobom zásobuje mozog krvou, aby bol schopný podať najlepší výkon. V ten moment však odkrví vnútorné orgány a zároveň kožu. Takýto jedinec je ako nabitá pištoľ mieriaci na terč, absolútne pripravený na boj, ale z druhej strany je taká situácia pre organizmus neskutočne energeticky náročná, pretože naše teleso počas nej nie je schopné vykonávať bežné funkcie. Je teda oslabené spracovávaním živín, tiež imunita prichádza v takej situácii o prioritu, a tak zákonite dochádza k jej poklesu …
Vo chvíli, keď dôjde k pominutia stresové situácie, sa telo začne postupne vracať do štandardného stavu. Leč! Veľmi podstatné je, ako dlho taký pocit ohrozenia (čím podľa mňa stresová aktivita je) trval, či sa opakoval. A akým spôsobom sme schopní stres kompenzovať? Vieme si po náročnom dni, kedy sme nútení bojovať o chlieb náš každodenný či vlastné hrdosť alebo dokonca o život, venovať ako protiváhu niečo príjemné? Teda nastoliť rovnováhu medzi – dal som x dostal som?
Je mnoho spôsobov, ako sa stresom pracovať, jedným z nich je na prvý pohľad jednoduché pravidlo – mať sa radi takí, akí sme. Ďalším z odporúčaní múdrych je optimálna životospráva (schválne si skúste zapisovať všetko, čo za deň venujete svojmu telu …). A sme opäť pri tej rovnováhy, vyvážená strava! Protistresový účinok je popisovaný u vitamínu C a B, známe céčko pomáha telu zvyšovať obranyschopnosť, po náročnom a stresovom výkone zlepšuje návrat k stabilnému stavu organizmu. Tento potom najlepšie zaistíme našej loďke pre dušu (telu) prirodzeným spôsobom, ako sú napr. Rôzne druhy čerstvej zeleniny a ovocia – už notoricky známe citrusy, kiwi, šípky, paprika a ďalšie. Vitamín B je pre optimálne fungovanie nervovej sústavy tiež veľmi podstatný a zároveň ovplyvňuje aj kvalitu spánku. Béčko najlepšie doplníte obilnými klíčkami, semienkami, vlašskými orieškami či ovsenými vločkami.