Móda

Tenisky, šľapky alebo sandále. Naučte sa obuv striedať a vyhnúť sa bolesti

Len tak si kráčate, keď tu zrazu vás zastihne nepríjemná bolesť. Čím to bude? Veď svoju obľúbenú obuv ste mali obutú už mnohokrát predtým. A práve v tom môže byť problém. Zabudli ste ju striedať, až napokon došlo k tomu, že máte plochú nohu. Dobrou správou je, že sa s tým dá niečo urobiť.

Je to v genetike

Pozdĺžna klenba alebo ploché nohy bývajú často spôsobené genetikou, môžete si ju však spôsobiť sami. Pozdĺžna klenba reaguje na váhu viac než priečna klenba. Stačí sa pozrieť na zvyšok rodiny. Ak váš partner alebo jeho rodičia majú ploché nohy, dieťa nebude mať dokonalú klenbu.

Problém môže byť aj v tenkých podrážkach, ktoré spôsobujú pálenie. Ak sa chcete problémom vyhýbať, pri kúpe si všímajte, či majú dámske sandále spevnenú aspoň pätu. Je potrebné striedať výšky podpätkov, teda raz nízky a raz vysoký. To sa netýka iba lodičiek.

Striedanie obuvi

Obuv sa snažte vyberať podľa aktivity, ktorú budete vykonávať. Po rovných sandáloch siahnite vtedy, keď si idete sadnúť do blízkeho podniku. Pri nakupovaní sú zas vhodné vzdušné dámske tenisky. V nákupných centrách klimatizácia predsa funguje.

V prípade, ak sa to nerieši,  bolesť pribúda a problémy sa môžu stupňovať. Vtedy bývajú riešením ortopedické vložky. Tie sa zmestia do každej obuvi. Po ortopedických vložkách by ste mali siahnuť aj v prípade, ak vaše baleríny majú tenkú podrážku. Zo začiatku je možné, že to bude trochu bolieť, stačí však chvíľu vydržať a bude to lepšie. 

Ako bolo spomenuté vyššie, na každú aktivitu je vytvorená vhodná obuv. Musíte sa naučiť, ako riadne striedať dámske šľapky, tenisky, sandále, mokasíny a lodičky. Týka sa to aj voľnočasových aktivít.

Cvičenie pomáha

Dobrou správou je, že pozdĺžnu klenbu, s ktorou bývajú najčastejšie problémy, sa dajú udržať vo forme aj pomocou cvičenia. Treba posilňovať vnútorné strany stehien a lýtok. Na to stačí obyčajné cvičenie ako napr. stláčaním loptičky kolenami. Taktiež sa odporúča chodenie po špičkách alebo státie na jednej nohe 5 sekúnd a pohojdávanie na špičke.

Ak chcete, aby rovnakým problémom predišli vaše deti, prihláste ich na prípravu baletu. Jeden alebo dva roky kľudne stačia na to, aby sa chodidlo spevnilo. Pri štvorročných a päťročných detí sa dá progres vidieť najlepšie. Investovať rok-dva je určite lepšie, než sa potom trápiť celý život.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...