Cestovanie

Rady pre cestovateľov

Cestovanie

Najlepších 12 tipov pre cestovanie

Spôsobov, ako si užiť cestovanie je veľa. V prípade dodržania určitých pravidiel si z rovnakej cesty môžete odviezť ďaleko viac zážitkov a vyhnúť sa množstvu problémov. Nižšie nájdete množstvo užitočných tipov pre cestovanie, ktoré Vám takéto cestovanie zaistí. Stačí sa nimi riadiť:
Vstávajte čoskoro – zaistíte si viac zážitkov a hladký priebeh

Vstávajte čoskoro. Ak budete vstávať už za svitania, užijete si turistické atrakcie sami pre seba a vyhnete sa zápcham a dlhým radom. Ušetríte tak veľa času a uvidíte toho viac.

Svitanie je zároveň aj najkrajší čas pre fotenie, takže si sa Vám tento tip môže vyplatiť dvojnásobne.

Stretávajte miestnych obyvateľov

Od týchto ľudí sa dozviete, ako sa žije v krajine, ktorú ste navštívili. Vždy Vám postačí len základy angličtiny, gestá rúk a reč tela. Od miestnych získate lepšie a autentičtjší informácie ako z písaného sprievodcu. Už domluva pre Vás bude zážitkom.

Tip navyše – prísť a s úsmevom je pozdraviť v ich jazyku. Navodíte tým veľmi dobrú a priateľskú atmosféru.

Neprídu o svoje fotky

Môže sa Vám stať, že Vám niekto ukradne fotoaparát, laptop a Vy tak prídete o všetko v ňom. Neriskujte preto, že prídete o všetky fotky, ktoré ste si zaobstarali a cestu či dovolenku tak budete mať o to viac pokazenú. Fotoaparát sa dá dokúpiť, fotka už nie.

Je preto dobré si fotky dôsledne každý deň prevádzať na flash disk, ktorý nezaberie v batohu toľko miesta a pritom udrží Vaše fotky v bezpečí. Ešte istejšie metódou, ktorá ochráni Vaše fotky aj pri strate batohu, je ukladať fotky rovno na internet – buď na univwerzální úložisko tipy leteckaposta.cz alebo uloz.to alebo do služieb, kde máte fotky rovno aj vystavené, aby ich priamo z internetu videli Vašu priatelia – facebook.com, rajce.net, flickr.com.

Ďalej si môžete nafotiť si svoju kartičku poistenie a dôležité telefónne čísla. Tieto fotky sa Vám následne môžu hodiť. Zvlášť potom pri strate dokladov.

Zabaľte si vreckovku alebo šál

Stačí malý štvorček tejto bavlnenej látky a máte užitočného pomocníka v množstve prípadov. napríklad:

– ochráni vás pred slnkom ako čiapky;

– môžete si s ním utrieť pot;

– očistiť alebo usušiť ruky;

– uděšlat na ňom uzol pre pripomenutie;

– využiť ako elegantný ozdobu;

– ochráni krk proti náhlemu chladu a vetru (napr. Pri výjazdoch na palube lodí);

– prenášať drobnosti a veľa ďalšieho;

Skúste Couchsurfing

Couchsurfing.org je veľká komunita cestovateľov, ktorí spolu zdieľajú izby alebo gauča po celom svete. Je to ako Airbnb (pozri článok o ubytovaní), iba neplatené.

Môžete ušetriť za ubytovanie a navyše, ak chcete spoznať krajinu, nikto Vám ju neukáže tak ako miestny. Drahé hotely teda nie sú jedinou možnosťou bezpečného ubytovania.

Samozrejme však toto nie je pre každého. Skôr pre skúsenejších cestovateľov. Rozlúčte sa s ukážkovo pripravenými izbami, samostatnou kúpeľňou (až na výnimky) a mnohokrát si ľudia (hostitelia) túži aj dlho do noci rozprávať a Vy im tak oplatíte ich pohostinnosť.

Určite si vždy starostlivo prečítajte referencie – skúsenosti ostatných s daným hostiteľov. A tiež sa snažte rezervovať dlho dopredu, pretože tá najlepšie miesto sú spravidla na dlhú dobu rezervovaná. Tento istý nekomfort však môže byť malou daní za inak veľké úspory s ubytovaním.

Nepripravujte sa zbytočne o zaujímavosti

Nesúďte životné štýly iných. Vypočujte si názory, s ktorými nesúhlasíte. Nie vždy môžu byť Vaše zvyklosti a názory správne a je arogantný si to myslieť. Nemusíte s ľuďmi súhlasiť, ale je dobré sa od nich dozvedieť niečo zaujímavé. Pri cestovaní sa stretnete s ľuďmi s inými štýlmi a názory. Nepripravujte sa odsudky o pohodu a zaujímavé informácie.

Nájdite si spolucestujúceho

Cestovanie prináša početné a celoživotné zážitky. Nie každý je však ochotný vyvinúť úsilie potrebné na vydanie sa na cestu alebo cestovanie zaujímavou formou (poznanie miestnych, prehliadky miesto pobytu v hoteli a okolí). Ak túžite cestovať, ale Vašom okolí nie je tomuto koníčku naklonený človek, tak nie ste sami. Ľudí s túžbou cestovať, ael hľadajúci k sebe spolujazdu je viac. Svoj sprievod na cesty môžete nájsť napríklad na spolecne-cestovani.cz.

Zbaľte si ušné vypchávky

V rámci toho, že sa snažíte ušetriť peniaze, si nájdete ubytovanie v lacnejších častiach mesta. Tam sa Vám ale nemusí podariť zaspať – kvôli pouličnému hluku, tenkým stenám – plačúcim deťom, stekajúcimi psom pod.

Vezmite si na cestu špunty do uší. Predávajú sa v obchodoch s ochrannými pomôckami. Tie sa Vám potom môžu hodiť nielen voči hluku z okolia, ale aj ak Vašu spolubývajúci chrápu. To môže byť niekedy veľa nepríjemné a je zbytočné sa pripraviť o pokojný spánok.

Jedzte miestne jedlo

Je to prvok bez terého by ste nemali odísť. Patrí k cestovaniu a je to ďalší spôsob ako spoznať miestnych obyvateľov a kultúru. Aj keď si myslíte, že ste už ochutnali napríklad všetku mexickú kuchyňu, spravidla to tak nie je.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...