Bývanie

Používať klimatizáciu v zime?

Je dobré používať klimatizáciu v zime? To je pomerne častá otázka. A hneď na začiatku je známa odpoveď – áno, je!

Používanie klimatizácie počas zimy nie je len normálne, ale nevyhnutné pre udržanie príjemnej teploty vo vnútri domu. Väčšina moderných klimatizácii umožňuje produkovať teplo, aby sa mohol interiér zohriať. Dosahuje to obrátením smeru prietoku pomocou ventilov, ktoré sú elektricky ovládané. Tým sa vnútorný výparník klimatizácie zahrieva namiesto chladenia.

Počas zimy môžete zažiť vlhkosť,  ktorá sa zhromažďuje na vašich oknách a dverách. Spustenie klimatizácie pomôže odvlhčiť vzduch vo vašom dome a udržať okná a dvere krištáľovo čisté. Pri prevádzke klimatizácie sa tiež uistite, že je v dobrom prevádzkovom stave.

Aby mohla vaša klimatizácia správne fungovať aj počas zimy, pripravili sme niekoľko tipov, aby ste mohli udržiavať efektívne teplo.

Skontrolujte termostat

Váš termostat vykonáva kontrolu nad vašim systémom. Uistite sa, že váš termostat nevykazuje žiadne problémy. Pri elektronických termostatoch skontrolujte, či sú batérie dobré a či sú nastavenia skutočne funkčné.

Skontrolujte všetky filtre

Znečistené vzduchové filtre môžu vážne obmedziť výkon a prevádzkyschopnosť vašej klimatizácie. Pravidelne by ste mali skontrolovať filtre, ale uistite sa, že to určite urobíte pred zimnou sezónou. Vymeňte filtre podľa pokynov výrobcu spotrebiča.

Vyčistite vetracie otvory

Uistite sa, že vetracie otvory sú bezprašné a čisté. Odstráňte všetky prekážky z otvorov a uistite sa, že cez ne preteká vzduch. Týmto sa priprav váš dom na príjem teplého vzduchu bez toho, aby s ním prijímal aj prach a alergény.

Skontrolujte, či nedochádza k úniku vzduchu

Vzduchové úniky v domácnosti môžu ukradnúť váš ohrievaný vzduch a vaše vykurovacie zariadenie bude ťažšie pracovať. Keď sa to stane, zistíte, že platíte viac za menej vykurovania. Dbajte na to, aby ste zistili netesnosť vzduchu. Utesnite všetky netesnosti, ktoré nájdete.

Nechajte svoju klimatizáciu skontrolovať

Servis klimatizácie ponúka záruku pohodlia. Pravidelný servis klimatizácie zaručí, že vaša klimatizácia bude pripravená na zimu. Technik skontroluje všetky dôležité veci, ako je napájanie, prúdenie vzduchu a chod motora.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...