Plávanie patrí bezpochyby k tým športom, ktoré možno prevádzkovať v každom veku. Navyše sa mu možno v mnohých mestách venovať celoročne.
Okrem tradičných krytých bazénov sa v posledných rokoch stali módne tiež aquaparky, kde okrem plávania možno využiť aj rôznych vodných masáží, šmýkačiek a atrakcií, na ktorých sa môžu vyblázniť aj nie celkom dobrí plavci.
Prečo plávať?
Prínosy pravidelného plávania pre organizmus sú nesporné. Najmä na srdcovo cievne aparát pôsobí pravidelný pohyb vo vode priamo blahodárne. Postupným zvyšovaním záťaže sa zlepšuje kondícia, pribúda svalovej hmoty, zvyšuje sa kapacita pľúc a môže sa tiež čiastočné upraviť krvný tlak. Pri tomto športe nedochádza k zbytočnému zaťažovaniu kĺbov a chrbtice, ale naopak k ich nenásilnému rozhýbanie a uvoľnenie. Otužovanie organizmu zase oceníme v čase chrípok.
Ak sa však ešte len chystáte s plávaním začať, poradíme vám niekoľko tipov:
Zájdite najprv k lekárovi
Najmä tí, ktorí ste predtým nešportovali. Nie pre všetkých je plávanie vhodné. Napríklad rôzne kožné ochorenia sa v kontakte s chlórovanou vodou v bazéne môžu zhoršiť. Tiež silný reumatizmus a chladná voda nejdú dohromady. Váš praktický lekár najlepšie bude vedieť, či je alebo nie je pre vás tento šport vhodný, prípadne s akým obmedzením.
Kúpte si vybavenie
Kvalitné plavky s elastanom – i mokré vyzerajú na tele lepšie ako vyťahaný kúpacie úbor, ktorý už má najlepšie roky za sebou. Pôsobením vody a slnka pružnosť materiálu stráca na kvalite. Frajerina nie sú ani kvalitné plavecké okuliare, ktoré dobre tesní a chránia oči pred podráždením sliznice. Niektoré plavecké okuliare majú tmavé sklá s UV filtrom, čo sa bude hodiť napríklad v lete pri mori.
Vyberte si bazén podľa potreby
Niekomu vyhovuje “päťdesiatka”, iný volia radšej menšie bazénik s teplejšie vodou a protiprúdom. Ľudia vo veľkých mestách majú tú výhodu, že si môžu vybrať z niekoľkých možností. Okrem krytých bazénov, majú menšie bazéniky tiež v nemocniciach na rehabilitačných oddeleniach. Aj sem sa dá chodiť bez odporúčania lekára. Niektoré hotely tiež ponúkajú svoje bazény i verejnosti. Tu je však potrebné počítať s vyššou cenou vstupu. Bazény v kúpeľoch mávajú zvyčajne najvyššiu teplotu vody. Naviac je niekedy voda liečivá. Na druhú stranu v nich však urobíte sotva niekoľko temp.
Čo so sebou do bazéna
Osuška, prípadne kúpací plášť sú samozrejmosť. Tiež mydlo a šampón. Nezabudnite však na telové mlieko, ktorým po plávaní koži celého tela ošetríte. Pre staršie ročníky je lepšie výživné telové mlieko alebo krém. Je dobré pribaliť malú desiatu a nápoje, najmä keď sa chystáte v bazéne stráviť niekoľko hodín.
Najskôr malá rozcvička
Pred vstupom do bazénu sa osprchujte. Voda v sprche býva teplejšie ako v samotnom bazéne a pomôže uvoľniť kĺby. Malá rozcvička by mala plávanie predchádzať. Stačí niekoľkokrát obiehať a zahýbať nohami v členku, kolene a bedre. Tiež kĺby rúk precvičíme – zápästie, lakeť, rameno. Dáme ruky v bok a trup niekoľkokrát nakláňate dopredu a dozadu, potom do boku na obe strany. Nakoniec rozhýbeme kývaním a krúžením krčnú chrbticu. Hlavu príliš nezakláníme. A ide sa do bazéna.
začínajte postupne
Do bazéna radšej vstúpte po schodíkoch, najmä keď máte problémy so srdcom. Postupne osviežte chladnou vodou ruky, hruď a tvár. Niekoľkokrát sa ponorte. Začnite pomaly plávať tak, aby ste sa stihli pravidelne nadychovať a vydychovať. Podľa potreby si robte krátke prestávky, vydýchajte sa a pokračujte. Ak budete plávať pravidelne, postupne predlžujte interval pohybu.
Vyberte si svoj štýl
Starší ľudia väčšinou plávajú štýlom “pani radová” – ženy, aby si nenarušili make up, muži, aby nenavlhčil hrivu. To je zle, pretože krčná chrbtica je jednostranne preťažená a paradoxne jej môžete takto viac uškodiť ako pomôcť. Aké štýly sú teda najvhodnejšie? Jednoznačne prsia – s výdychom do vody a nádychom nad hladinou. Pravidelný kývavý pohyb preťahuje a posilňuje krčnú chrbticu a rytmické dýchanie precvičí pľúca. Pretiahnu sa tiež hrudnej, medzilopatkovej a stehenné svaly. Znak je možné voliť ako protipól – zapojí sa ďalší svalové skupiny (napríklad na zadnej strane paží) a oddýchnu si svaly na zadnej strane okolo krčnej chrbtice, pretože hlava je v miernom predklone. Kraul a motýlik sú štýly pre skúsenejších plavcov.