Zdravie

Ako ostať fit a zdravá aj po šesťdesiatke? Poznajte svoje telo

S pribúdajúcim vekom pribúdajú aj problémy, ktorým musíme čeliť. Inak zvládame stres, inak riešime situácie ako v mladosti. Inak reaguje aj naše telo. Musíme sa popasovať so zmenami, ktoré so sebou prináša, žiaľ, aj staroba. Dá sa však ostať vitálna a krásna aj po päťdesiatke či šesťdesiatke? Ako si zachovať šarm, zdravie a ostať fit? Nezabúdajte, že mnoho závisí od nášho myslenia.

Cvičiť, cvičiť, cvičiť

Na to, aby ste ostali fit a vitálna žena, nemusíte stráviť dve hodiny v posilňovni každý deň v týždni. Úprimne, s pribúdajúcim vekom a každodennými starosťami to ide niekedy naozaj ťažko.

Ak patríte k tým šťastnejším, ktoré majú výbornú kondičku a cvičíte odjakživa, ani posilňovňa nie je pre vás problém. Na mieste však ostáva, že hýbať by sme sa mali každá jedna. Je dôležité cvičiť čo najčastejšie, pohyb je pre zdravie veľmi dôležitý.

Možno preferujete niektoré športy, rady si zahráte tenis, zabeháte si, či v zime milujete lyžovanie. Výborná je tiež turistika a vychádzky do hôr – tam si však treba dávať pozor na záťaž kĺbov, najmä vaše kolená môžu trpieť, preto opatrne.

Existuje celý rad cvikov, ktoré môžete realizovať aj doma, cvičenie s vlastnou váhou je jedno z najúčinnejších. Ak vám robí problémy pohybové ústrojenstvo, kĺby alebo svaly, zvoľte radšej cvičenie Pilates alebo jogu. Tieto cvičenia sú navyše výborné na dýchanie a relaxáciu.

Nezabúdajte, že precvičovať treba telo aj zvnútra. Každá žena, či už mladá alebo staršia, by si mala precvičovať svalstvo panvového dna. Je už len na vás, či sa vyberiete cestou spomínaného programu Pilates alebo zvolíte radšej osvedčené Kegelove cviky pre ženy, vďaka ktorým si precvičíte panvové dno, ale obrníte sa aj proti inkontinencii. Ak už trpíte týmto problémom, Kegelove cviky sú pre ženy po päťdesiatke ako stvorené.

Strava je základ

Áno, pohyb je dôležitý, no netreba zabúdať, že strava tvorí 70 % až 80 % toho, aby ostal človek štíhly. Pohyb je len 20 % až 30 % úspechu. Najlepšie je zosúladiť obe tieto zložky. Zdravá a pestrá strava pozostáva s vyváženého zloženia všetkých troch zložiek – bielkovín, sacharidov a tukov.

Bielkoviny sú mimoriadne dôležité pre pevnosť a silu svalstva. Nájdete ich zastúpené v mäse, mliečnych výrobkoch, vajciach, ale aj v strukovinách. Pri sacharidoch si treba dať pozor na to, aké ich vlastne konzumujete. Z niektorých sa skôr priberá, no aj táto zložka je pre naše telo veľmi dôležitá.

A áno, aj tuky sú pre telo – a dokonca pre chudnutie – veľmi dôležité. Ide však o zdravé tuky, aké obsahuje olivový a ľanový olej, avokádo, semienka, orechy a omega-3 mastné kyseliny zastúpené v rybách. Istotne nejete ryby každý deň, odporúča sa preto zásobovať svoje telo omega-3 mastnými kyselinami v tabletovej forme.

A napokon, zástup ovocia a zeleniny je nevyhnutnosťou. Vo všeobecnosti sa odporúča ovocie konzumovať v dopoludňajších hodinách, zeleninu môžete kedykoľvek a v podstate v akomkoľvek množstve.

Minerály a vitamíny pre vaše telo

Mnohé zložky potrebné pre správne fungovanie organizmu a posilňovanie imunity, žiaľ, nie sú obsiahnuté v dostatočnom množstve ani v zelenine a v zdravej strave. Pre správny pomer zdravých tukov by sme museli ryby jesť doslova každý deň.

Taktiež brokolice a špenátu by sme museli pojesť kvantá, aby sme z nich získali dostatočné množstvo látok, ktoré nám prospievajú. Preto je vhodné a odporúčané telu dopĺňať minerálne látky a vitamíny aj v inej forme. Poraďte sa so svojím lekárom alebo v lekárni, istotne vám ochotne pomôžu.

Dostatočný relax, pozitívne myslenie a dobrá nálada

Možno vám to vyznie ako klišé, no je to overený fakt – spokojní a dobre naladení ľudia nielenže vyžarujú do svojho okolia viac pozitívnej energie, no túto energiu aj cítia vo svojom vnútri.

Nezabúdajte oddychovať, načerpajte silu po práci pri dobrej knihe a sviečkach, posedením pri dobrom čaji, či vonným kúpeľom. A ešte lepšie je po práci vybiť negatívnu energiu a poriadne sa nabiť tou pozitívnou už spomínaným cvičením, hlavne skupinovým.

Tu ste v kontakte s vám podobnými žienkami, porozprávate sa a spoznáte nových ľudí. Uvidíte ten rozdiel, keď si večer budete líhať do postele príjemne unavená, ale zároveň sa pristihnete pri tom, že sa usmievate.

Doprajte si oddych aj cez víkendy, venujte sa svojim záľubám, rodine. Ak rada nakupujete, potešte sa občas niečím pekným či príjemným.

Užívajte si svoj život naplno a zostaňte usmiata. To je ten najlepší tip na krásu aj po šesťdesiatke.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...