Otlčené rohy okolo dverí a na chodbe, to môže byť nechcený pozostatok vašej sťahovacie snahy, či úsilie pri prenášaní ťažších predmetov. Typické je to hlavne po čerstvom vymaľovaní predsieňou a úložných priestorov. Záplatování a Opravované sadrou už je zastarané, napospol na diery a chýbajúce kusy nestačí a hlavne je vidieť. Na frekventovaných miestach sa radšej postarajte o prevencii a vôbec celkové spevnenie hrany.
Veľa trpia aj rohy múrov okolo dverí a zúžených priechodov. Bráňte sa inštaláciou profilu pod omietkou a prípadne i ozdobné vonkajšie hrany. Najskôr zoškrabnite omietku a nerovnosti, tým tiež povrch zdrsníme. Na hranu potom špachtličkou naneste rovnomerne po celej dĺžke hrany, od zeme až k stropu, rýchlotvrdnúca lepiaci tmel. Do neho potom vtlačte vopred skrátenie rohový plechový profil.
Opravenú omietku po zaschnutí pretrite farbou
Prebytočnú lepiacu zmes vytlačí prolisky v lište, preto ju murárskym hladidlom uhlaďte. Mal by to byť plynulý povrch, ubiehajúce od rohu “do stratena”. Roh nechajte zaschnúť do ďalšieho dňa, až potom môžete povrch dočistiť štukou. Po zaschnutí štukovej omietky ju pretrite farbou. Nanášajte ju postupne vo viacerých vrstvách, až splynie roh s okolitou stěnou.Dalším spôsobom opravy je využitie líšt, ktoré rohy nielen ochráni, ale sú aj pekným dekoratívnym doplnkom. Ozdobnú lištu napríklad do vašej spálne buď celú kúpite, alebo si ju vyrobíte z rovného hranola 40 × 40 mm. Hranu múru potom zbavte šmirgľom väčších nerovností a lištu pripevnite na stenu silikónovým tmelom. Jeho malé kopčeky naneste na vnútornú stranu lišty pištoľou na kartuše.
Pri natieraní radšej vynechajte vnútornú stranu lišty, tmel by na nej nemusel držať.
Ešte pred usadením drevenú lištu natrite alebo Namor do požadovaného odtieňa. Vnútornú stranu lišty ale vynechajte, tmel by nemusel držať. Lištu s naneseným tmelom pritlačte k stene a mierne s ňou pohnite po hrane hore a dole. Týmto spôsobom tmel najlepšie priľne. Všetok vytlačený tmel buď ihneď odstráňte, alebo po zaschnutí odrežte zalamovacím nožem.Na väčšie trhliny a chýbajúce kusy muriva už spravidla nestačí sadra, pretože praská, robí pľuzgiere a vypadáva. Môžete použiť napríklad bandáže zo samolepiacej textilné pásky, pruhov plátna či ovínadlá. Alebo prelepte trhlinu po celej dĺžke špeciálnou sklovláknovou páskou, ktorú tvorí sklolaminátová mriežka s akrylátovým lepidlom. Bandážou zároveň spevníte viac mechanicky namáhané miesta.
Ako opraviť stierkovacou hmotou tmelom urazené rohy múrov:
1. Pripravený stierkový tmel naneste na postihnutú stenu k otlučenému rohu
2. Špachtľou ho rozhrňte po ploche tak, aby presahoval za roh
3. Z druhej strany potom tmel stiahnite do stratena
4. Operáciu opakujte, než budete spokojní, alebo použite tzv. Uhlové hladidlo
Opravy urazených rohov sú zaujímavé aj pre širokú diskusiu na internete. Čitateľ s prezývkou Laďa odporúča kúpiť rohy s perlinkou, a škáry vziať najskôr akrylovým tmelom či lepidlom. “Najskôr sa špára zatmelia a potom pretrie špeciálnym gumovým náterom. Aj keď špára pod náterom praskne, nebude to poznať,