Bývanie

Návliečky do spálne

Staré príslovie hovorí: “Ako si kto ustelie, tak si ľahne”. Ako urobiť z postele ešte príjemnejšie miesto, než akým je sama o sebe? Pomôže nám široký výber posteľného prádla, ktoré dokáže dať spálni úplne iný nádych.

Hravé farebné obliečky rozžiaria izbu.

Čo sa týka obliečky idú trendy dopredu rovnako rýchlo ako u ostatného bytového textilu. Sú ale stále materiály, ktoré sú a boli obľúbené a nikto a nič už tento fakt nezmení. Materiál, z ktorého je naša obliečky by sa mal striedať, rovnako ako ročné obdobia. Skúsme si teda zhrnúť, aké máme možnosti. Aké obliečky voliť v lete a aké v zime?

Flanelové obliečky

V týchto zimných mesiacoch je vhodné používať teplejšie materiály. Takmer synonymom pre zimné posteľná bielizeň je flanel. V kombinácii s flanelovou pyžamom ste vybavení aj na zimné večery v horskej chalupe. Ale nielen tam je potreba sa v zimne zahriať. V mnohých panelových domoch sa cez noc takmer nekúri a tak byt veľa prechladne. Flanel sa dobre udržiava, nesmie sa však vyvárať. Je vhodné prať ho na nižšie stupne, inak sa čoskoro operou vzormi. Niektoré lacnejšie typy flanelu môžu časom žmolkovatět.

krepové obliečky
Obliečky dodá izbe finálnej tečku.Dalším typom teplejšieho obliečky je krep. Táto klasická varianta posteľné bielizne je obľúbená hlavne vďaka ľahkému udržiavanie. Vďaka “zmačkanému” vzhľadu obliečky sa nemusia žehliť, preto je veľmi vhodné napríklad pre deti. Krepová posteľná bielizeň sú k dostaniu v mnohých farbách s rôznymi vzormi. Ponuka je tak široká, že sa ani opísať nedá. Krep patrí k materiálom, ktorý tiež zahreje, ale zároveň sa dá, narozdiel od flanelu, používať celoročne.

 

saténové obliečky
Jasne letné posteľné obliečky sú obliečky zo saténu. Satén sám o sebe je materiál, ktorý je kĺzavý a chladný. Vyzerá veľmi luxusne, väčšinou sa vyrába v jednofarebných variantoch, ale málokto ho znesie. Pre mnoho ľudí nie je satén príjemný. Preto výrobcovia skombinovali satén s bavlnou a vytvorili tak materiál, ktorý je krásny na pohľad a príjemný na dotyk.

 

bavlnené obliečky
Najobľúbenejším materiálom pre posteľné obliečky je však klasická stopercentná hladká bavlna. Bavlnu jednu dobu krep skoro úplne vytlačil. Bolo to predovšetkým vďaka tomu, že sa bavlnené obliečky pri praní krčí a potom sa musí žehliť. Dnešné hladká bavlna obsahuje prímesi, vďaka ktorým sa už toľko nekrčí. Navyše nepozná konkurenta, čo sa pohodlia týka. Jedná sa o savý materiál, ktorý je veľmi praktický. V zime zahreje av lete odvádza vlhkosť. K dostaniu je tiež v mnohých farbách a dekoroch.

Ovplyvnite vzhľad izby povlečením.Co sa ceny týka, najdrahším materiálom je satén, najlacnejší krep. Bavlna a flanel stoja niekde medzi nimi. Záleží len na vás, ako veľa ste nároční. Či dávate prednosť značkovému obliečky alebo vám stačí obyčajné.

Najdôležitejšie je zvoliť také obliečky, ktoré bude vyhovovať ako vám, tak vášmu partnerovi. Pri výbere farby myslite na to, akými farbami hýri vaša spálňa, aby sa vám tam vaše nové obliečky hodilo. Pre túto sezónu sa vracia modrá farba v kombinácii s bielou, trendy fandia pastelovým farbám, ale pozor na ich kombinácie. Čo sa vzorov týka ani pre tento rok nie sú zabudnuté prúžky.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...