Zdravie

Liečivé rastliny a byliny, s prínosom pre zdravie

Ak hľadáte spôsoby, ako zlepšiť zdravie, je múdre sa pozrieť na dary matky prírody. Existuje veľa liečivých rastlín a bylín s liečivými vlastnosťami, ktoré sú skutočne chutne.

Liečivé rastliny a byliny

Pre mamičky, ktoré uprednostňujú prírodné liečivá, sú byliny rastlinnými zdrojmi potravín, liekov a výživy. Bylinky sú vhodné aj na konzumáciu, alebo ako príloha k jedlám.

Pre mamičky, ktoré chcú vyťažiť maximum z bylín, prinášame informácie o bylinách so zdravotnými benefitmi.

Rozmarín

Rozmarín je obľúbená bylina, s ktorou sa dá variť, ale väčšina ľudí nemá rado silnú chuť čerstvého rozmarínu a preto je ideálny sušený rozmarín, ktorý stráca trocha intenzity.

Rozmarín sa bežne pripravuje ako čaj pre svoje množstvo vitamínov, vápnika a železa. Táto bylina pomáha tráveniu, odstraňuje voľné radikály a zvyšuje imunitu

 

Púpava

Väčšina ľudí už vie, že púpava nie je len obyčajná burina. Rastie rýchlo a je vynikajúcim zdrojom výživy.

Púpava sa ako liek používa už stáročia. Obsahuje až 535% odporúčanej dennej dávky vitamínu K, ktorý prispieva k posilneniu kostí. Čerstvá púpava je tiež bohatá na vitamín A, inulín, pektín, vitamín C, vitamín B6, tiamín, riboflavín, vápnik, železo, draslík, horčík, fosfor, meď a mangán.

Púpavu môžete odšťaviť spolu s ovocím a zeleninou. Môžete tiež pripraviť čerstvý čaj, alebo do vody pridať niekoľko kvapiek koncentrovanej tinktúry.

 

Kurkuma

Kurkumín je hlavnou zložkou zodpovednou za zdravotný prínos kurkumy. Kurkumín má protizápalové vlastnosti a je antioxidantom.

Väčšina ľudí trpí chronickým zápalom nízkej úrovne bez toho, aby o tom vedeli. Zápal hrá veľkú úlohu pri chorobách ako rakovina, srdcové choroby a Alzheimerova choroba. Zdá sa, že tieto choroby vychádzajú z ničoho nič bez varovania, takže je dôležité dostať pod kontrolu tento nízkoúrovňový takmer nezistiteľný zápal.

Skôr ako začnete pridávať kurkumu do všetkého, čo jete, vedzte, že kurkuma obsahuje iba malé množstvo kurkumínu. Aby ste získali výhody tejto rastliny, musíte konzumovať veľké množstvo kurkumy – viac ako to, čo by ste pridali do svojho jedla.

 

Zázvor

Zázvor je najlepším spôsobom, ako zmierniť bolesť žalúdka.  Je ideálne ho používať najmä vo forme teplého čaju.

Zázvorové pivo je dobrou voľbou – nápoje nasýtené oxidom uhličitým upokojujú žalúdok. Ak nie, zvoľte kapsuly, alebo čaj. Pamätajte si, že zázvor je silný, a preto čaj príliš dlho nevarte.

 

Koriander

Koriander je známy tým, že sa podáva s margaritami a lahodnými steakami, ale vedeli ste, že koriander tiež pomáha pri odbúravaní ťažkých kovov z tela? Bohužiaľ sme pravidelne vystavení ťažkým kovom a objavenie sa symptómov trvá roky.

Koriander sa často používa spolu s chlorellou ako ďalšie spojivo, aby sa zabránilo retoxikácii.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...