Zdravie

Kvasinková infekcia je častý zdravotný problém

Opakujúce sa svrbivé pocity, výtoky či nepríjemný zápach – to sú niektoré z príznakov ochorenia zvaného kvasinková infekcia. Vaginálna mykóza, ako sa inak infekcia nazýva, postihuje ženy, ktoré majú nejaké závažné zdravotné problémy – cukrovka, kožné ťažkosti, tráviace problémy, prechladnutie, znížená imunita. Telo sa tak nedokáže účinne brániť a je vystavené vyššiemu riziku infekcie.

Príčiny vzniku

Príčinou tohto ochorenia sú kvasinky rodu candida. Najčastejšie spôsobujú zápaly pošvy a vonkajšieho pohlavného ústrojenstva u žien. Kvasinky sú jednobunkové organizmy, ktoré sa bežne vyskytujú v našom tele. Akonáhle dôjde k ich premnoženiu, nastáva problém. Príčin premnoženia je celý rad – zmena pH, nezdravý životný spôsob, stres, nedostatok odpočinku. Príčinou kvasinkovej infekcie môže byť užívanie niektorých liekov – antibiotiká (ovplyvňujú črevnú mikroflóru), hormonálna antikoncepcia alebo terapia. Negatívne pôsobia aj kúpele v chlórovanej alebo horúcej vode či kozmetika s parfumáciou.

Prejavy

Medzi najčastejšie patrí začervenanie, svrbenie a pálenie v oblasti intímnych partií, bolesť pošvy alebo výtok, ktorý má rôznu farbu. Môže mať hrudkovitú konzistenciu aj môže nepríjemne zapáchať.

Opatrenia

V lekárni sú dostupné rôzne antimykotiká – vaginálne gély, masti alebo globule. Pokiaľ nedôjde k úľave, je potrebné navštíviť lekára. Vhodná je aj úprava jedálnička – eliminácia konzumácie cukrov a potravín s obsahom bielej múky. Vyššia konzumácia zeleniny a bielkovín. Vhodné sú tiež produkty kyslé. Svoju úlohu zohráva aj oblečenie. Malo by byť voľné a priedušné. Tiež intímna hygiena je veľmi dôležitá. Kvalitné produkty ponúka značka GYNELLA®. Pomôcť môžu aj bylinné tinktúry pripravené z červeného lapacha, húb šitaké alebo cesnaku.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...