Bývanie

Kam zavesiť obraz tak, aby sa zdôraznila jeho skutočná krása

Obrazy v našom interiéri môžu byť dokonalým spôsobom, ako premeniť tento priestor na niečo unikátne a zároveň spôsobom, ako znehodnotiť nielen samotné dielo, ale aj okolie, v ktorom je. A nezáleží to len od toho, čo je na nich zobrazené, ale aj od schopnosti ich vhodného a optimálneho rozloženia a umiestnenia. Preto by ste sa mali s nami pozrieť na niekoľko zásad, ktoré by ste pri zdobení interiéru obrazmi z najlepšej galérie mali dodržiavať.

Pravidlo očnej hladiny

Ide o približnú úroveň priemerného pohľadu človeka, asi 145 až 150 centimetrov od podlahy. V tomto bode by mal byť umiestnený stred plátna, aby sa všetky detaily stvárnené na umeleckom diele mohli okolím jednoducho pozorovať z akejkoľvek výšky a uhľa pohľadu. Mimochodom, tieto rozmery a pravidlá so dodržiavajú aj vo veľkých galériách, ktoré majú s obrazmi tie najlepšie skúsenosti.

Obrazy nad sedačkou

Logické miesto pre umenie v interiéri, v obývacej izbe a nad pohovkou. Okamžite to pritiahne pozornosť každej jednej návštevy, ktorá do vášho domu vkročí. Zároveň vás to ale nebude rušiť pri sledovaní filmu a spoločenských konverzáciách, ktoré sa v týchto miestnostiach vedú pravidelne a niekedy aj dosť dlho.

Vybrať si umenie nad vašu sedačku nie je problém. V súčasnosti môžete navštíviť najväčšiu online galériu, v ktorej si svoj dokonalý obraz určite nájdete. Dokonca si ho môžete nechať automaticky aj zarámovať. Všetko vybavíte na jednom mieste a rýchlo. Jeho rozmer by mal ale korešpondovať s veľkosťou sedačky.

Nezabudnite na symetriu

Symetria je určite príjemným stavom pre ľudské oko, ale monotónnosť nie. To znamená, že podľa toho musíte vedieť správne umiestniť aj váš obraz. Ak sa ale rozprávame o symetrii, ide väčšinou o väčší počet obrazov, ktoré sa snažíte zjednotiť. V tomto prípade existujú dve možnosti.

Buď to bude dokonalá harmónia v rovnakých detailoch rámov a veľkostí obrazov, alebo sa snažíte o zosúladenie viacerých kompozícií, ktoré nie sú totožné rozmerovo a často ani zameraním. V oboch prípadoch je nutné si nájsť stred, od ktorého sa bude rozloženie vašich obrazov odvíjať.

Dokonalé osvetlenie dodá vašim obrazom šmrnc

Osvetlenie je veľmi dôležitý bod. Pomáha nielen našej orientácii, ale aj vytváraniu správnej atmosféry. Ak umiestnite obrazy v blízkosti vhodného svetla, o dokonalý dojem z nich sa nemusíte naozaj obávať. Pre osvetlenie vyberte najlepšie žiarovky s bielym svetlom, ktoré nenarušujú farby jednotlivých náterov. Nastavte ho zároveň tak, aby ukazovalo na obraz, ktorý chcete dať do pozornosti okolia.

Ak si dáte záležať na týchto detailoch, presvedčíte seba aj okolie, že ste prešli testom umeleckého vkusu bez najmenších problémov.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...