Zdravie

Jarné byliny

Niektorí odborníci tvrdia, že za mesiac by sa na našom stole malo vystriedať 60 rôznych potravín, z toho polovica v surovom stave – len tak možno zabezpečiť dostatočný prísun všetkých životne dôležitých látok.

V žiadnom prípade to však neznamená jesť viac – naopak. Zvlášť nevhodná je v tejto dobe nadmiera živočíšnych tukov, soli, sladkostí, vyprážaných a pečených jedál, nadmerná konzumácia alkoholu. Dôsledkom bývajú tzv. Civilizačné choroby – cukrovka, srdcové a cievne ochorenia, problémy s kĺbmi a chrbticou, obezita a ďalšie.

U mnohých ľudí nesprávnu a nezdravú skladbu potravy sprevádza zažívacie ťažkosti a tiež zápcha. Ak pretrváva dlhší čas, rozhodne by ste mali podniknúť vhodné protiopatrenia – zvýšiť podiel vlákniny v strave, piť viac vody, prípadne siahnuť po šetrnom laxatívne prostriedku, ktorý upraví vyprázdňovanie.
Hladovať, alebo nie?

Ak sa rozhodnete držať krátkodobú hladovku, mali by ste vedieť, že pôst trvajúci dlhšie ako tri dni by sa mal vždy vykonávať pod lekárskym dohľadom. Prakticky nikomu (samozrejme okrem diabetikov či epileptikov) však neuškodí jednodňové pôst, kedy pijeme iba čistú vodu, prípadne ochutenú citrónovou šťavou alebo bylinkové čaje. Takýto pravidelne zaraďovaný odľahčovací deň uľaví preťaženým tráviacom a ďalším orgánom.

Ak chcete však organizmus zbaviť škodlivých usadenín naozaj dôkladne, doprajte si špeciálne jarnú kúru na prečistenie pečene, žlčníka a obličiek. A prečo práve na jar? Celá príroda – teda aj naše telo – je naštartovaná na ďalší ročný cyklus, očistné procesy sú účinnejšie a regenerácia rýchlejšia. Navyše v tejto dobe organizmus nevydáva toľko energie na udržanie telesnej teploty (letné ochladzovanie, zimné ohrievanie).
Ako odľahčiť pečeni

limetkaJátra sú strážcom organizmu pred škodlivými látkami – premieňa ich v neškodné odpady, ktoré telo najrôznejšími cestami vylúči. V súčasnej dobe plnej jedov a chemikálií vo vzduchu, vode i potravinách to občas býva úloha nad ich sily. Preto by očista pečene mala začať už tým, že sa budete snažiť vyhýbať tomu, čo pečeň zaťažuje:

Jedzte predovšetkým čerstvé, priemyselne neupravené potraviny.
Vyhnite sa nezdravým tukom, alkoholu, kofeínu a tabaku.
Zvýšte príjem zeleniny a ovocia.

Ako nápoj pripravíte?

Zmiešajte v mixéri alebo šejkri čerstvo vytlačenú šťavu z dvoch pomarančov alebo jedného grapefruitu šťavu z jedného či dvoch citrónov (alebo limetiek), dve lyžice panenského olivového oleja, 1 čajovú lyžičku čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru alebo jeden či dva strúčiky cesnaku, štipku kayenského alebo čierneho korenia .

Liečitelia odporúčajú špeciálny nápoj na prečistenie pečene a žlčníka. Ten sa pije po dobu jedného až piatich dní ráno nalačno, dve až tri hodiny po jeho požití sa nesmie nič jesť, môžete však piť nesladené bylinkové čaje a čistú vodu.

Olivový olej odporúčal aj staroveký lekár Avicenna, a to každý deň ráno prehltnúť zmes:

1,5 lyžice panenského olivového oleja,
1 lyžica medu,
1 lyžica čerstvo vylisované citrónovej šťavy.

Táto kúra by sa však mala dodržiavať podstatne dlhšie – celý polrok!

Ak je pre vás predstava olivového oleja ráno príliš drastická, choďte na to podobne ako naši predkovia. Tí na jar konzumovali čerstvé listy a výhonky nahorklých bylín – púpavy lekárskej, potočnice lekárskej, lístky horčice.

Horké bylinky stimulujú vylučovanie žlče, čo prirodzene čistí pečeň a zlepšuje trávenie. Ak sa cítite po zime unavení, skúste denne skonzumovať porciu týchto byliniek vo forme šalátu – hneď sa budete cítiť lepšie.

Nielen na jar by ste mali do svojho jedálnička pravidelne zaraďovať potraviny, ktoré pečeni svedčí – červenú repu, karotku, kučeravou kel, kaleráb, petržlen, paštrnák, hlávkový šalát, čakanka alebo rukolu.

Súčasťou jarného pročišťovacího programu by mali byť aj horké bylinkové čaje, ktoré by ste mali užívať trikrát denne medzi jedlami po dobu troch až šiestich týždňov.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...