Zdravie

Čo spôsobuje nepríjemnú dojčenskú koliku?

Každá zdravotná komplikácia ovplyvní našou psychikou. Keď sa však začnú objavovať o novonarodených bábätiek, veľký stres prežívajú najmä matky. Netreba si však nič pripúšťať, lebo v konečnom dôsledku uškodíte len dieťatku. Každé dieťatko vníma matkino psychické rozpoloženie a stres prežíva s ňou.

V prvých mesiacoch života bábätka dokážu rodičom skomplikovať život viaceré zdravotné ťažkosti. Môže to byť pruh, kožný výsev, ale aj dojčenská kolika. Čo spôsobuje túto nepríjemnú dojčenskú koliku?

Psychika matky

Dojčenskú koliku môže spôsobovať, ako sme už spomínali, aj psychika matky, preto je potrebné ukľudniť sa, byť pokojná a riešiť problémy s čistou hlavou. Uvidíte, že dieťatko bude pokojnejšie a spokojnejšie. Pomôcť si v tomto prípade môžete šatkovaním. Kontakt telo na telo je upokojujúci nielen pre bábätko, ale aj pre mamičku.

Intolerancia laktózy

Enzým laktáza je pre náš organizmus dôležitá a ak v tele chýba alebo je jeho produkcia nedostatočná, objavuje sa intolerancia laktózy. Môže za to najmä nevyvinutý tráviaci systém dieťatka v prvých mesiacoch života. Intolerancia laktózy sa objavuje aj u dospelých, u detí však býva tento stav dočasný a postupom času vymizne. Určite však nič nepodceňujte a navštívte pediatra, ktorý vám odporučí, ako postupovať.

Nadmerná produkcia plynov, nadúvanie a tvrdnutie bruška vzniká dôsledkom intolerancie laktózy. Dieťa nadúvanie a plynatosť pochopiteľne dáva najavo silným záchvatovitým plačom v denných a aj v nočných hodinách, častokrát bez príčiny.

Aby ste dokázali zabrániť komplikáciám s intoleranciou laktózy, mali by ste obmedziť potraviny, ktoré by mohli spôsobiť dojčenskú koliku, ktorá sa prejavuje silnými bolesťami bruška dieťatka. Dávajte pozor, aby si dieťatko dostatočne odrglo. Aj to môže mať potom dobrý vplyv na jeho trávenie.

Ťažkosti dokáže spôsobiť aj gastroezofageálny reflux. Ide o návrat potravy zo žalúdka do pažeráka.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...