Móda

Chôdza ako relax s nulovými nákladmi a obrovským prínosom pre vaše zdravie

Dnes sa človek jednoducho nezastaví. Každodenný zhon a množstvo pracovných povinností nás doslova ničí. Preto sa snažíme z ruchu veľkomesta a všetkých problémov uniknúť do prírody.

Takéto miesta sú v každom meste. Staroveké ulice, malebné bulváry a prímorské nábrežia sú najlepšie miesta pre pokojnú prechádzku. Vyskúšajte ju aj vy a uvidíte, že sa vám bude fungovať opäť inak a lepšie.

Náklady na takýto relax sú minimálne, pretože jediné, čo potrebujete na prechádzku sú samozrejme kvalitné dámske poltopánky, no prínosy pre vaše zdravie budú naopak veľké a zrejmé.

Výhoda chôdze

Podľa vedcov je každodenná prechádzka do vzdialenosti 5 km potrebná na udržanie organizmu v optimálnej kondícii. Osobitne na tom trvajú kardiológovia, kde poukazujú na využitie pešej chôdze na trénovanie srdcového svalu. Takáto prevencia  je k dispozícii a vhodná pre ľudí v každom veku.

Zvlášť výhodné pre zdravotný stav je, ak chodíte na čerstvom vzduchu v blízkosti vody alebo v parku.

Dĺžka chôdze sa určuje individuálne a závisí od zdravotného stavu, ale mala by trvať najmenej 15 minút. To je čas potrebný na nasýtenie tela kyslíkom. Najoptimálnejšou možnosťou je prechádzka až 2 hodiny. Preto si obujte balerínky alebo inú pre vás pohodlnú obuv, aby vám možno dlhšia chôdza nespôsobovala problémy.

Najlacnejší tréning

Chôdza je najlacnejšia “tréning”, pretože si nevyžaduje prítomnosť inštruktora, špeciálneho vybavenia a finančných výdavkov.

Výsledok prechádzky je zjavným prínosom pre všetky systémy a orgány:

  • srdce “zvyšuje rýchlosť”, ale bez preťaženia;
  • bunky sú nasýtené kyslíkom, čo zlepšuje metabolické procesy;
  • nervový systém dostáva vynikajúce antidepresívum vo forme radosti z rozjímania krásy krajiny;
  • pokožka vyzerá zdravo a sviežo kvôli nasýteniu buniek kyslíkom;
  • hmotnosť klesá kvôli spotrebe kalórií (hodinová prechádzka “spáli” až 200 kalórií).

Chôdza je pre vás teda vynikajúci spôsob denného a nezávislého posilnenia tela, čo tiež odstraňuje sezónnu depresiu, eliminuje podráždenosť a únavu. Tak si to overte!

Mohlo by sa vám tiež páčiť...