Oči sú považované za okná do duše. Je to jeden z najdôležitejších orgánov nášho tela. Namáhame je po celý deň, zvlášť v dnešnej dobe pri práci s počítačom a pod umelým osvetlením. A aj napriek tomu im neposkytujeme takú starostlivosť akú by si zaslúžili. Oči môžu trpieť miernymi problémami – únavou, ľahkým podráždením, ale aj závažnejšími chorobami a problémy, ktoré môžu viesť až k strate zraku. Prinášame Vám byliny, ktoré Vám pomôžu udržať oči zdravé.
svetlík lekársky
Svetlík, slovenský Očianka, anglicky Eyebright (, očné jas ‘). Už názvy nám napovedajú, že táto bylinka je pre podporu zdravia a ochranu očí ako stvorená. Svetlík sa pre liečbu zraku používa už od čias staroveku. Pomáha od začervenanie očí, svrbenie, ale aj pri liečbe spojiviek, či k regenerácii unavených očí. Svetlík je možné používať dlhodobo.
pestrec mariánsky
Jednoducho môžeme povedať, že to, čo nie je dobré pre pečeň, nie je dobré ani pre naše oči, v ktorých sa pečeňové ťažkosti môžu odraziť. O tom svedčí aj to, že vďaka štúdiám bola u pestreca, ktorého účinky sú známe predovšetkým na funkciu pečene, preukázaná prospešnosť tiež pre zdravie očí.
Ginkgo biloba
V roku 2012 vykonali kórejskí vedci štúdiu, v ktorej zisťovali účinnosť extraktu z Ginkgo biloby na zrak. Zistili, že Ginkgo biloba má veľký účinok na zlepšenie ostrosti videnia pri makulárnej degenerácii a pri glaukóme (zelenom zákale). Zároveň vyživuje sietnici oka a podporuje krvný obeh.
fenikel
Ak budete mať oči podráždené, unavené alebo zapálené, skúste výplachy odvarom z feniklu. Ten by Vám mal od ťažkostí uľaviť. Môže pomôcť pri šedom ale aj zelenom zákale a tiež znižuje vnútroočný tlak.
šafran
Šafran rovnako ako fenikel poznáme predovšetkým v kuchyni. Ale tiež šafran vedie k zlepšeniu zraku a spomaľuje progresiu ako u šedého, tak aj u zeleného zákalu. Obsahuje antioxidačné karotenoidy, ktoré chránia bunky a neuróny.
čučoriedky
Britským pilotom za druhej svetovej vojny sa údajne zlepšilo nočné videnie vďaka konzumácii tohto drobného ovocia. Čučoriedka je pre zdravie očí vysoko cenená predovšetkým preto, že obsahuje anthocyanosidy, ktoré sú prirodzenou súčasťou očnej sliznice. Preto čučoriedka dokáže dobre regenerovať unavené oči. Mimo to má protizápalové a antioxidačné účinky. Znižujú prejavy šedého zákalu, degenerácie makuly ale aj zeleného zákalu. Hovorí sa, že čučoriedka so zinkom a ginkgo biloba je vynikajúca kombinácia pre prevenciu straty zraku.
zelený čaj
Zelený čaj nemôžeme v našom zozname bylín, ktoré pomáhajú k lepšiemu zraku a zdravým očiam vynechať. Je všeobecne známe, že zelený čaj napomáha proti tmavým kruhom a napuchnutiu. Vylúhované vrecúška so zeleným čajom položíme na zatvorené viečka a odpočívame.
Extrakt z hroznových jadier
Extrakt z hroznových jadierok obsahuje vysoké množstvo kyseliny linolovej, flavonoidy a OPC (oligoméry proanthokyanidíny), ktorý je známy ako antihistaminikum a antioxidant. Extrakt z hroznových jadier sa odporúča používať na namáhané oči, šedý zákal, ale aj diabetickú retinopatiu. <
kurkuma
Kurkuma je známa pre svoje liečivé účinky vrátane účinkov na zrak. Znižuje oxidáciu očnej šošovky, ktorá je podľa prieskumov jednou z hlavných príčin mnohých očných chorôb. Kurkuma je tiež protizápalová, preto je vhodná pri zápaloch, ktoré bývajú spájané so syndrómom suchého oka.