Zdravie

Akné: Čo by ste o ňom mali vedieť?

Dúfate, že aj vy sa raz zbavíte nepríjemného akné? Prajete si, aby aj vaša pleť bola čistá ako ľalia? Vedzte, že podobne zmýšľa veľa žien, no predovšetkým dospievajúcich dievčat, veď viac ako 80% z nich aspoň raz riešilo pupienky, hnisavé póry alebo čierne bodky. Mnohé sa problému zbavia, no niektoré si akné nedobrovoľne prenesú až do dospelosti. Čo všetko by ste preto o akné mali vedieť?

Akné. Štyri písmenka, ktoré označujú niečo viac ako nepríjemnosť. Akné totiž môže spôsobovať fyzické a psychické problémy, zjazvenie kože, môže sa premietnuť do nízkeho sebavedomia človeka, ktorý sa začne utápať v depresiách a úzkosti.

Typy akné

Existuje niekoľko druhov akné. Tzv. acne vulgaris sa objavuje v podobe čiernych bodiek či bielych hlavičiek. Spôsobujú ho odumreté časti pokožky a olejnaté častice, ktoré upchávajú vlasové folikuly. Acne comedonica sa označuje aj ako mierne akné. Vyskytuje sa najmä v puberte ako biele alebo čierne bodky, prípadne papuly, a zasahuje tvárovú časť hlavy. Hormonálne akné je zase reakciou na výkyvy v produkcii hormónov, preto sa objavuje v dospievaní, prípadne aj počas tehotenstva. Ďalšími do partie sú zápalové akné (červené hrbolčeky a pustuly) a cystické akné – najzávažnejší typ, ktorý vyžaduje odbornú dermatologickú starostlivosť.

Vznik akné: je na vine jedlo?

Kvalita konzumovaných potravín sa celkom zjavne premieta aj do zdravotného stavu človeka. Čo sa týka vzťahu potraviny – akné, vedci zatiaľ nedospeli k jednoznačným a zovšeobecniteľným záverom. Viaceré štúdie dokázali, že diéty s vysokým glykemickým indexom (zemiaky, cestoviny, chlieb, ryža, sladkosti) a diéty s vysokým obsahom výrobkov na báze mlieka a srvátkových bielkovín môžu zhoršovať existujúce akné, no je oveľa menej pravdepodobné, že ho priamo spôsobia. A keď sa k tomu pridruží fajčenie a slabá starostlivosť o pleť, problém je na svete. Takže ak sa chcete zbaviť akné, zmenu vo vašom jedálničku a životnom štýle považuje za uvažovania hodný krok.

Ako sa zbaviť akné?

Najlepším spôsobom ako úspešne bojovať s akné, je zistiť, čo ho spôsobuje. To platí najmä pre cystické akné, voči ktorému nemusia fungovať ani tie najlepšie produkty v obchodoch. Pleť, ktorá je postihnutá výskytom akné, by sa mala čistiť jemnými, neabrazívnymi metódami a za pomoci prípravkov s obsahom liečivých zložiek, napríklad kyseliny salicylovej. Je tiež potrebné udržiavať pokožku zvlhčenú, aby sa zabránilo nadmernému vysušeniu a následnej nadprodukcii oleja.

Pomôže aj správna kozmetika na problematickú pleť a všemocný kokosový olej – obsahuje totiž kyselinu kaprylovú a laurovú, ktoré sa v tele metabolizujú na antibakteriálne látky.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...