Dúfate, že aj vy sa raz zbavíte nepríjemného akné? Prajete si, aby aj vaša pleť bola čistá ako ľalia? Vedzte, že podobne zmýšľa veľa žien, no predovšetkým dospievajúcich dievčat, veď viac ako 80% z nich aspoň raz riešilo pupienky, hnisavé póry alebo čierne bodky. Mnohé sa problému zbavia, no niektoré si akné nedobrovoľne prenesú až do dospelosti. Čo všetko by ste preto o akné mali vedieť?
Akné. Štyri písmenka, ktoré označujú niečo viac ako nepríjemnosť. Akné totiž môže spôsobovať fyzické a psychické problémy, zjazvenie kože, môže sa premietnuť do nízkeho sebavedomia človeka, ktorý sa začne utápať v depresiách a úzkosti.
Typy akné
Existuje niekoľko druhov akné. Tzv. acne vulgaris sa objavuje v podobe čiernych bodiek či bielych hlavičiek. Spôsobujú ho odumreté časti pokožky a olejnaté častice, ktoré upchávajú vlasové folikuly. Acne comedonica sa označuje aj ako mierne akné. Vyskytuje sa najmä v puberte ako biele alebo čierne bodky, prípadne papuly, a zasahuje tvárovú časť hlavy. Hormonálne akné je zase reakciou na výkyvy v produkcii hormónov, preto sa objavuje v dospievaní, prípadne aj počas tehotenstva. Ďalšími do partie sú zápalové akné (červené hrbolčeky a pustuly) a cystické akné – najzávažnejší typ, ktorý vyžaduje odbornú dermatologickú starostlivosť.
Vznik akné: je na vine jedlo?
Kvalita konzumovaných potravín sa celkom zjavne premieta aj do zdravotného stavu človeka. Čo sa týka vzťahu potraviny – akné, vedci zatiaľ nedospeli k jednoznačným a zovšeobecniteľným záverom. Viaceré štúdie dokázali, že diéty s vysokým glykemickým indexom (zemiaky, cestoviny, chlieb, ryža, sladkosti) a diéty s vysokým obsahom výrobkov na báze mlieka a srvátkových bielkovín môžu zhoršovať existujúce akné, no je oveľa menej pravdepodobné, že ho priamo spôsobia. A keď sa k tomu pridruží fajčenie a slabá starostlivosť o pleť, problém je na svete. Takže ak sa chcete zbaviť akné, zmenu vo vašom jedálničku a životnom štýle považuje za uvažovania hodný krok.
Ako sa zbaviť akné?
Najlepším spôsobom ako úspešne bojovať s akné, je zistiť, čo ho spôsobuje. To platí najmä pre cystické akné, voči ktorému nemusia fungovať ani tie najlepšie produkty v obchodoch. Pleť, ktorá je postihnutá výskytom akné, by sa mala čistiť jemnými, neabrazívnymi metódami a za pomoci prípravkov s obsahom liečivých zložiek, napríklad kyseliny salicylovej. Je tiež potrebné udržiavať pokožku zvlhčenú, aby sa zabránilo nadmernému vysušeniu a následnej nadprodukcii oleja.
Pomôže aj správna kozmetika na problematickú pleť a všemocný kokosový olej – obsahuje totiž kyselinu kaprylovú a laurovú, ktoré sa v tele metabolizujú na antibakteriálne látky.